Wynajem mieszkania Ukraińcom – jakie dokumenty i umowy obowiązują w 2020 roku?

W związku z coraz większą liczbą obywateli państw Europy Wschodniej w Polsce, oczywisty jest również większy popyt na mieszkania. Osobom, które planują wynajem mieszkania Ukraińcom lub szukają dla siebie lokum, radzimy jakie dokumenty i umowę powinny przygotować, by działać zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. 

Wynajem mieszkania Ukraińcom – jakie dokumenty przygotować? 

Na początku proszę pamiętać, że obywatel Ukrainy ma takie same prawa i obowiązki w przypadku wynajmu mieszkania jak obywatel Polski. Podlega po to sam prawo lokatorskie, gdyż czynność w postaci najmu wykonywana jest na terytorium Polski. Pozbycie się z lokalu niechcianego lokatora jest tak samo problematyczne. Jak temu zapobiec? Wystarczy wykonać jeden podstawowy zabieg.

Jaka umowa pod wynajem mieszkania Ukraińcom obecnie obowiązuje? 

Warunkiem numer jeden jest, aby obywatel Ukrainy wiedział, co podpisuje. Umowa najmu lokalu powinna być napisana w dwóch językach lub podczas podpisywania umowy powinien być obecny tłumacz przysięgły ukraiński, który jest gwarantem, że obywatel Ukrainy wie, co podpisał. W naszej firmie gotowe wzory umów najmu lokalu są dostępne dla Państwa w kwocie 80 złotych. 

Umowę należy każdorazowo podpisać w obecności notariusza (jest to tzw. poddanie się egzekucji). Koszt taksy notarialnej wynosi od 200 do 300 złotych. Ukrainiec tak samo jak obywatel Polski może się temu poddać, nie posiadając adresu lub meldunku w Polsce. W obecności notariusza i na umowie najmu oznajmia, że w przypadku niedopełnienia warunków umowy (np. braku płatności), oznajmia, że przeniesie się pod adres np. w Kijowie, gdzie jest na stałe zameldowany. W ustawie nie jest zapisane, że musi to być adres na terytorium kraju Unii Europejskiej. 

UWAGA! Umowa poddania się egzekucji zadziała tylko wtedy jeżeli w ciągu 5 dni przedłożymy ją za potwierdzeniem w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym.

W przypadku, gdy Ukrainiec ma meldunek w Polsce pod innym adresem (np. w Gdańsku), a wynajmuje mieszkanie w Krakowie, właściciel nieruchomości Pan Kowalski z Gdańska udaje się do notariusza i podpisuje oświadczenie z tzw. poświadczeniem podpisu, że w przypadku wygaśnięcia umowy najmu w Krakowie przyjmie pod swój dach obywatela Ukrainy w Gdańsku. Takie oświadczenie zachowujemy dla siebie na wypadek niewypełnienia warunków umowy najmu i następnie – w razie, gdy zaistnieje taka konieczność – przekazujemy do komornika. Z życiowych doświadczeń naszych klientów wynika, że od przyszłych lokatorów warto każdorazowo pobrać kaucję w wysokości minimum jednego miesięcznego czynszu.