Samochodem na Ukrainę – niezbędne dokumenty i upoważnienia

Planujesz wyjazd na Ukrainę samochodem? Przeczytaj, jakie dokumenty są wymagane do przekroczenia granicy w zależności od tego, czy jedziesz samochodem prywatnym czy firmowym. Od kogo trzeba pozyskać upoważnienie do wyjazdu samochodem na Ukrainę i ile kosztuje tłumaczenie takiego dokumentu?

Paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, zielona karta – podstawowe dokumenty

Ukraina coraz częściej wybierana jest przez Polaków jako punkt wycieczki. Chętnie jeździmy za naszą wschodnią granicę, a celem wyjazdu najczęściej jest Lwów oraz Kijów. Jednak, aby sprawnie dostać się samochodem za granicę, trzeba spełnić sporo warunków.

Bez posiadania wizy u naszych sąsiadów możemy przebywać do 90 dni w ciągu pół roku. Paszport to oczywiście podstawowy dokument, ale nie jedyny. Samo jego posiadanie  – co wydaje się być oczywiste – zdecydowanie nie wystarczy, a o tym co jest potrzebne do przekroczenia wschodniego brzegu naszego kraju, dowiecie się Państwo z poniższego tekstu. Dzisiaj skupimy się na podróżowaniu na Ukrainę samochodem, czyli najpopularniejszym środkiem komunikacji.

Prowadzący pojazd – zmierzając ku naszym wschodnim sąsiadom – musi oczywiście posiadać ważny dokument prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu wraz z aktualnym OC oraz Zieloną Kartę, czyli Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego. Aby uzyskać Zieloną Kartę, należy udać się do ubezpieczyciela, który w większości przypadków wyda nam dokument od ręki, bez żadnych dodatkowych kosztów.

ZOBACZ KTÓRY OPIS SYTUACJI PASUJE DO CIEBIE I ZGŁOŚ SIĘ DO NAS PO PRZYGOTOWANY JUŻ GOTOWY PAKIET TŁUMACZEŃ I UPOWAŻNIEŃ Z KTÓRYM IDZIESZ TYLKO DO NOTARIUSZA!!!DOSTARCZYMY GO DO CIEBIE W 24 H !!!

Sytuacja nr 1: Wyjazd samochodem prywatnym, który nie należy do kierującego

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie jest właścicielem samochodu, potrzebne będą dodatkowe dokumenty. Będzie to upoważnienie w postaci pisemnej zgody właściciela w języku polskim poświadczone przez notariusza. Koszt notarialnego poświadczenia podpisu pod pełnomocnictwem do użytkowania pojazdu za granicą w przypadku większości notariuszy w Polsce wynosić będzie około 24,60 zł (20 zł + VAT).

Ważne: osoba upoważniająca musi podpisać się w obecności notariusza. Całość oczywiście musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego. Koszt tłumaczenia wynosi od 100 do 250 pln.

Jako tłumaczalnia.pl chętnie pomożemy w zorganizowaniu notariusza, z którym współpracujemy na miejscu i przetłumaczymy dokumenty od ręki. Istnieje możliwość odebrania od nas gotowych tłumaczeń nawet w godzinach nocnych. Możemy też wysłać tłumaczenia kurierem z dostawą w ciągu 24 godzin.

Jak dokładnie wygląda takie upoważnienie? Właściciel samochodu, czyli ”Kowalski” składa u notariusza oświadczenie wraz z poświadczeniem podpisu, w którym upoważnia inną osobę, np. ”Nowaka”. Cały dokument tłumaczymy u tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego. Dzięki temu “Nowak” może wyjechać na Ukrainę samochodem „Kowalskiego”.

Sytuacja nr 2: Wyjazd samochodem na Ukrainę, gdy jesteś leasingobiorcą

Nieco inaczej będzie wyglądał komplet wymaganych dokumentów, jeśli jesteś bezpośrednim leasingobiorcą (właścicielem pojazdu) i sam siedzisz za kierownicą pojazdu. W takiej sytuacji od finansującego (banku) otrzymasz upoważnienie, przeważnie sporządzone już w trzech językach DE-RU-EN (tłumaczenie niepoświadczone) i obite pieczęciami wyłącznie w języku polskim, na mocy którego nie możesz wjechać samochodem na terytorium Ukrainy. Dokument z banku musisz przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego ze względu na to, że nie jest on po ukraińsku tylko po rosyjsku i nie jest poświadczony przez tłumacza.

Sytuacja wygląda więc następująco: bank (leasingodawca) wydaje upoważnienie leasingobiorcy (“Kowalskiemu”). “Kowalski” tłumaczy upoważnienie z banku u tłumacza przysięgłego i na tej podstawie może wjechać na terytorium Ukrainy.

Sytuacja nr 3: Wyjazd na Ukrainę samochodem firmowym będącym w leasingu jej pracownika (firma – pracownik)

Jeszcze inna będzie sytuacja w przypadku, gdy samochód od leasingodawcy należy do firmy, a my jesteśmy jej pracownikiem i chcemy wyjechać na Ukrainę.

W pierwszej kolejności firma musi uzyskać pozwolenie od leasingodawcy – banku (opisaliśmy to w sytuacji nr 2). Następnie to firma musi upoważnić notarialnie pracownika. Prezes (lub inna osoba mająca pełnomocnictwo z firmy) udaje się do notariusza i w jego obecności podpisuje się pod upoważnieniem, które daje możliwość wyjazdu pracownika samochodem firmowym (patrz – sytuacja nr 1). Następnie obydwa dokumentu tłumaczy na język ukraiński u tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego.

Sytuacja wygląda następująco: bank wydaje zgodę dla firmy na wyjazd. Wykonywane jest tłumaczenie poświadczone zgody z banku na język ukraiński. Następnie prezes firmy upoważnia u notariusza pracownika do wyjazdu. Wykonywane jest tłumaczenie poświadczone na język ukraiński pełnomocnictwa z notarialnym poświadczeniem podpisu. Na tej podstawie pracownik może wyjechać samochodem firmowym na Ukrainę.

Sytuacja 4: Wyjazd samochodem firmowy nie będącym w leasingu jej pracownika (firma – pracownik)

Jeżeli firma jest w posiadaniu samochodu firmowego nie będącego w leasingu (jest jego właścicielem, nie bank) i chce go udostępnić pracownikowi do wyjazdu na Ukrainę, wracamy do sytuacji nr 1, a tzw. “Kowalskim” – czyli osobą, która może upoważnić pracownika do wyjazdu – jest każda osoba z firmy, która ma do tego pełnomocnictwo, np. prezes, prokurent, dyrektor.

W skrócie sytuacja wygląda następująco: właściciel samochodu, czyli osoba mająca pełnomocnictwo z firmy (np. prezes, prokurent, dyrektor) u notariusza składa oświadczenie wraz z poświadczeniem podpisu, w którym upoważnia inną osobę ”Pracownika”. Dokument tłumaczymy u tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego. Na tej podstawie pracownik może wyjechać na Ukrainę samochodem firmowym.

Podsumowując: organizacja dokumentów, które pozwolą nam przekroczyć samochodową granicę polsko-ukraińską nie jest specjalnie skomplikowana oraz zbyt droga. Często zdarza się, że dokument notarialny nie jest sprawdzany na przejściu granicznym, jednak aby oszczędzić sobie kosztów i nerwów, warto przygotować wymagane dokumenty odpowiednio wcześniej.

Szerokiej drogi!